Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Kezdődik a kullancsszezon!

Most, hogy a hétvégétől igazi nyáreleji időjárásra készülhetünk megnő a kullancscsípések veszélye is. Bár járni egy nagyot a közeli erdőben roppant egészséges és felpezsdítő élmény itt sem feledkezhetünk meg teljesen egészségünk védelméről. Sőt, a kullancsok a közhiedelemmel ellentétben nem a sűrű erdők lakói, hanem a talaj közeli növényzetet szeretik igazán. Ez még komolyabb veszélyt jelent ránk nézve, hiszen akár otthon, a saját kertünkben is támadhatna a kis vérszívók. Már pedig a kullancscsípések komoly veszélyt rejtenek magukban, hiszen az állatok terjeszthetik az agyhártyagyulladást és a lyme-kórt is. És bár az első ellen létezik védőoltás, mivel ez több emlékeztető injekcióból áll, időben kell gondolni a beadására.

Védekezzünk!

Persze nem vagyunk tehetetlenek a csípésekkel szemben, és mint mindig, most is jobb félni, mint megijedni. A legfontosabb, hogy a kullancsok által sűrűn lakott helyen járunk húzzunk hosszú ujjú, bő ruhát, esetleg tűrjük be derekunk és nadrágszárunk a zokniba. Ezzel minimalizálhatjuk azon helyek számát, ahol a paraziták a bőrünkhöz férkőzhetnek. A kullancsok legkedveltebb helyei a lágy bőrű védett testrészek, mint a végtaghajlatok, a nyak környéke, a fül mögötti rész, illetve a hajjal borított fejbőr. Ha kirándulni, piknikezni, vagy csak a kertben heverészni voltunk ezeket a területeket mindig alaposan vizsgáljuk át!

A szinte minden kisboltban kapható rovarirtó szerek is hatásosnak bizonyulnak ha megfelelően alkalmazzuk őket. Ne csak bőrünket, de ruhákat is fújjuk, vagy kenjünk be velük. Figyelmesen olvassuk el a használati utasítást és ne spóroljunk az előírtak szerint 3-4 óránként ismételni. Bár ezen szerek illata nem hasonlítható össze egy francia parfümével, az elmúlt évek alatt sokat javultak, így egy ismerkedős kerti-parti alkalmával is nyugodtan használhatjuk őket.

Ha megtörtént a baj

Ha megtörtént a baj, és kullancsot találtunk magunkban vagy gyermekünkben sem kell kétségbe esni. Fontos azonban, hogy minél gyorsabb eltávolítsuk testünkből, hiszen az idő előrehaladtával rohamosan nő a fertőzés veszélye. Felejtsük el a régi praktikákat, az olaj, alkohol, vietnami kenőcs mind csak ront a helyzeten. Ezek a módszerek a kullancs megfullasztásából indulnak ki, azonban ekkor az állat 'öklendezni' kezd, és így még több fertőző anyagot juttat a szervezetbe. Ugyanezen oknál fogva ne nyomkodjuk potrohát és mozgassuk minél kevesebbet.

Eltávolítására egy otthoni csipesz vagy patikában beszerezhető kullancscsipesz, vagy -kanál a legalkalmasabb. Ezzel ragadjuk meg a bőrünkhöz minél közelebb, a potrohát sértetlenül hagyva és egy határozott mozdulattal húzzuk ki. Nincs tragédia ha a feje bennszakad, ezt ne piszkáljuk szervezetünk hamarosan kilöki magából. A sebet kezeljük gyulladáscsökkentővel, és fertőtlenítsük.

A csípés után

A kullancs tetemét elküldhetjük bevizsgálásra, ahol megállapíthatják, hogy fertőzött volt-e. Ezt azonban nem minden szakember tanácsolja, mert bár kullancsok jelentős része hordozza a betegségeket, csak az esetek töredékében fertőzik meg ezzel áldozatukat. Így ahelyett, hogy jól magunkra ijesztenénk célszerűbb különösen nagy gonddal figyelni a csípés helyét. Egy kis bőrpír teljesen normális, ha azonban a folt növekedni kezd majd a közepe kifehéredik azonnal forduljunk orvoshoz, hiszen ez a lyme-kór tünete lehet. Ha a csípést követő 2-3 héten belül influenza jellegű panaszaink - izomfájdalom, fejfájás, láz, rossz közérzet – jelentkeznek szintén ne legyünk restek a lehető leghamarabb orvoshoz fordulni.


Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Irány az ősz!

Sokan választják már az ősz érkezésekor az otthon melegét és nyugalmát, így gyakorlatilag hosszú hónapokat töltenek el anélkül, hogy a friss levegőn lennének. Pedig ennek nem kell így lennie! Attól, hogy a hőmérő higanyszára tartósan 10-15 °C alá süllyed egyáltalán nem szükséges a négy fal, vagy az ilyenkor gyakran erősen légszennyezett város határai közé zárnunk magunkat.


Miért Ősszel?

Ha nem esik az eső ilyenkor is nagyszerűeket kirándulhatunk. Sőt, még az is lehet, hogy jobban fogjuk élvezni a túrázást, ha nem egy meleg júliusi napot szánunk arra, hogy egy kellemeset sétáljunk a természetben. Ilyenkor a gyaloglás, esetleg mászás lényegesen kevésbé megerőltető, így a kezdők is sokkal érdekesebb útvonalakon juthatnak el a legszebb célpontokhoz. Azért persze ilyenkor is fontos ügyelni egészségünkre. A kellő mennyiségű folyadék pótlása hideg idő esetén is nélkülözhetetlen, így ha egy óránál többet kívánunk gyalogolni feltétlenül legyen nálunk innivaló, lehetőleg tiszta víz. Az öltözködésre is külön ügyelnünk kell ilyenkor. A következő napok, és különösen a hétvége időjárás-előrejelzését figyelve meglehetősen hideg, csípős, ugyanakkor szép napos időre kell számítanunk(szombat-vasárnapra 6-7 °C-t mondanak). Ez azt jelenti, hogy mozgás nélkül jó pár réteg meleg ruhára lenne szükségünk, azonban ha gyalogolunk, különösen hegynek fölfele, az hamar kimelegedéshez, azon keresztül pedig megfázáshoz vagy akár tüdőgyulladáshoz is vezethet. Ezért fontos, hogy rétegesen öltözzünk és legyen mit levenni, ha melegünk támadna. De még lényegesebb, hogy ruháink a kellő hőtartás mellett légáteresztőek is legyenek, így kevésbé izzadunk beléjük. A sport- és szabadidőboltok kínálatában számos kimondottan ilyen célra gyártott ruha és egyéb kiegészítő közül választhatunk, amit, ha rendszeressé kívánjuk tenni a kirándulást érdemes is megtennünk.

Ha az alapvető előkészületeket megtettük nincs más dolgunk, mint hogy képességeinknek és ízlésünknek megfelelő célpontot és útirányt válasszunk. A budapestiek számára kézenfekvő lehet, különösen ilyen szmogriadó közeli napokon, hogy a Budai-hegység erdeit vegyék célba. Nem kell feltétlenül egész napos kemény túrákban gondolkodnunk. A Normafa, a Jánoshegy vagy Hűvösvölgy kijelölt turistaútjai az egész család számára kellemes kikapcsolódást nyújthatnak. Az erdők mára mind sárgába, narancsba és vörösbe borultak, így amellett, hogy friss levegővel szívhatjuk teli tüdőnket gyönyörű látványban is lehet részünk. A szabadban játszhatunk egy gyors számháborút, vagy fogócskázhatunk a lábunk alatt ropogó avaron. Néhány odakint eltöltött óra rengeteg energiával tölthet fel bennünket, amire a közelgő tél alatt igazán nagy szükségünk lesz.

Vidd haza a természetet!

Ráadásul egy darabka természetet haza is vihetünk magunkkal Gyermekeinkkel gyűjthetünk gesztenyét, makkot, vagy egyéb fák terméseit, amik akár egy kézzel készült őszi ajtódísz, adventi koszorú, vagy akár karácsonyfadísz kellékei is lehetnek. Ha pedig ősszel nyíló vadvirágokat vagy elszíneződött leveleket szedünk, azokat otthon könyvek és újságpapír közt szintén gyönyörű díszekké préselhetjük. Az ilyen szezonális kézműves tevékenységeket nem csak a kicsik fogják borzasztóan élvezni, de számunkra is remek kikapcsolódást nyújthatnak.

1 Tovább

Pörögj fel!

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek