Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A korcsolyázás öröme

Bár a legtöbbünk bánja, hogy még csak most jönnek az igazán kemény fagyok és a valódi téli időjárás, ennek sem csak árnyoldala van. A hideggel együtt a kisebb tavakon, és a Balatonon is jó eséllyel fagy biztonságos jégréteg a vízfelszínre ami számos szórakozási lehetőséget nyújt számunkra.

Elő a korikkal!

Korcsolyázni nem csak roppant szórakoztató de még egészséges is. Főleg, ha a szabadban tesszük. A friss levegőn tartózkodás pozitív hatásairól már mi is többször írtunk, ezeket csak fokozhatjuk ha mozgást is végzünk odakint. Emellett a korcsolyázás külön előnyökkel is jár. Egyfelől növeli koordinációs képességünket és egyensúlyérzékünket is javítja, hiszen az éles pengéken megállni elsőre nem is olyan könnyű feladat. Másrészt ezt a sportot szinte bárki végezheti, hiszen csak kis mértékben terheli az ízületeinket. Ellentétben mondjuk a futással, ahol sarkunk folyamatosan nagy erővel ütődik a talajhoz, aminek erejét bokánk, térdünk és csípőnk nyeli el, a siklás egy lényegesen lendületesebb, megszakításoktól mentes mozgásforma. Egyensúlyunk megőrzéséhez számtalan olyan parányi izom járul hozzá melyek létezéséről lehet nem is tudunk. Korcsolyázás közben ezek a többnyire, a bokánkon, a combunkban, csípőnk körül és derekunkon lévő izmok folyamatos igénybevételnek vannak kitéve, így természetesen meg is erősödnek. Ezek edzése roppant hasznos, ha jól fejlettek az számos egyéb dologban is segítségünkre lehet. Ilyen a futás, a síelés, de még a jóga is.

Ráadásul korcsolyázás közben több kalóriát égetünk, mint gondolnánk. 65-70 kilós ember lassan csúszkálva átlagosan akár 380-400 kalóriát is elégethet óránként, ami egyáltalán nem mondható rossznak, ha a fent felsorolt előnyöket is figyelembe vesszük.

Készüljünk fel!

Persze a korcsolyázáshoz se mindegy hogyan öltözünk fel, főleg ha a szabadba megyünk. Mint a legtöbb sportnál, itt is érdemes kerülni a vastag gyapjú, vagy pamut anyagokat, hiszen ezek felfogják a testünkből távozó nedvességet. Válasszunk inkább több, vékonyabb rétegből álló viseletet, amit ha mai modern műszálas anyagokból öltünk magunkra biztosan nem fogunk megizzadni. Persze a kesztyűt és a sapkát sem érdemes elspórolni, azonban ha olyan helyre megyünk ahol nagy tömegben kell csúszkálnunk érdemes lehet beszerezni egy bukósisakot is. Zokniból is inkább a síeléshez használt vastag sportzoknit vegyük fel, ez sokkal jobban védi ujjainkat, mint ha két réteg sima zoknit húznánk, ráadásul így a gyűrődésből adódó kényelmetlenség is elkerülhető.

A végére hagytuk a lényeget: a korcsolyát. Ha mesterséges jégpályára megyünk ott biztosan lehet bérelni korit pár órára, ami az alkalmi korcsolyázóknak meg is felelhet. Azonban sose felejtsük, hogy egy sokak által felváltva használt korcsolya sose fogja olyan jól tartani lábunkat, mint a sajátunk. Ha rendszeresen korcsolyázunk érdemes egyet beszerezni, hiszen egy új korcsolya bélése pár használat után felveszi lábfejünk egyedi formáját, hogy aztán hosszú évekig szolgáljon minket. Ez persze nem a nagyitól 20 éve karácsonyra kapott darabokra vonatkozik, hanem a sportszeráruházakban már 15-20 ezer forinttól beszerezhető modern műanyagokból készült példányokra.

Fő az óvatosság

Nem szabad azonban megfeledkezni a korcsolyázás árnyoldalairól sem. Mert mint minden sportnak, ennek is megvannak a maga veszélyei. A leggyakoribb balesetek az esésből eredő csukló- és kézsérülések, amiket egy kis odafigyeléssel el lehet kerülni. Szintén a kezdő korisokat fenyegeti a hátraesés következtében beütött farokcsont esetleg tarkósérülés.

Mégis, a legfontosabb dolog, amit természetes vizeken való korcsolyázáskor mindig szem előtt kell tartani a jég vastagsága. Mondanunk sem kell milyen végzetes következményekkel járhat egy esetleges jégbeszakadás. Mindig maradjunk a kijelölt területen belül, hiszen ezt a szakemberek rendszeresen ellenőrzik.

Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

1 Tovább

Sportoljunk spórolva!

A legtöbbünk számára, az idő hiánya mellett, a testmozgás anyagi vonzata a leggyakoribb indok annak elmaradására. Vagyis, hogy sportolni drága. Ez persze igaz lehet, ha minden nap drága fitnesztermekbe, és edzésekre járunk, azonban egy kis ügyeskedéssel rengeteget spórolhatunk, anélkül, hogy teljesen eltunyulnánk. Ehhez nyújtunk egy is segítséget.

Derítsük fel a terepet

Mielőtt beiratkoznánk, vagy bérletet vennénk bármilyen fitneszterembe vagy edzésre, órára alaposan nézzük át a lehetőségeinket. Manapság számos terem áll rendelkezésünkre, ezekben pedig rengeteg mozgásformaközül választhatunk. Mielőtt valamelyiknél lehorgonyzunk érdemes lehet az egyébként drágább egyalkalmas bérletekkel körbejárni, mindent kipróbálni, hogy ki derüljön mi a legalkalmasabb számunkra. Ráér bérletet venni akkor is, ha már megbizonyosodtunk róla, hogy azt valóban fel is fogjuk használni.

A bérletek árainak is érdemes egy kicsit utánaszámolni. Ha egy-két alkalmat kihagyva már bukunk az üzleten nem biztos, hogy megéri kockáztatni.

Tornázzunk otthon

Persze nem arra gondolunk, hogy vásároljuk meg az összes tévés műsorban kínált csodagépet, melyek segítségével otthon is edzhetünk. Épp ellenkezőleg. Saját testsúlyunk mozgatásával is kiválóan erősödhetünk gépek segítsége nélkül is. Ehhez csak egy jó matracra, esetleg néhány súlyzóra lesz szükségünk. Kezdetben eljárhatunk fitnesztermekbe vagy igénybe vehetjük személyi edző segítségét is azonban a célunk az legyen, hogy egyedül, otthon is végezhető programot állítsunk össze magunknak. Ha még a fentiekre se szeretnénk költeni vásárolhatunk pár ezer forintos DVD-t vagy ingyen oktatófilmeket kereshetünk az interneten is.

Adjuk fel a csillogást

Ha nem szeretünk otthon egyedül mozogni, sem feltétlenül szükséges a legdrágább csillogóvillogó gépekkel felszerelt modern fitnesztermekbe járnunk. Sok művelődési és ifjúsági ház de gyakran még iskolák is rendelkeznek konditermekkel, melyeket délutánonként roppant kedvező áron látogathatunk.

Irány a szabadba!

Sokak számára butaságnak tűnik, és részben igazuk is lehet, hogy egy zárt teremben futópadon vagy biciklin tekerünk, amikor ugyanezt odakint is megtehetnénk, ráadásul ingyen. A Budapesten elsősorban a margitszigeti futópálya, de számtalan más park és a budai hegyek is ingyen állnak bárki rendelkezésére. Amellett, hogy közel azonos módon edzhetjük testünket a szabadban is lehetünk ezzel kamatoztatva a friss levegő előnyeit.

Csapatban jobb!

Számos sportág rendelkezik amatőr bajnoksággal, melyekhez természetesen amatőr csapatok is kellenek. Ha van kedvenc sportágunk nézzünk utána, akad e olyan csapat, amihez csatlakozhatnánk. Ha igen sokszor pár ezer forintos díj fejében, vagy akár ingyen járhatunk edzésekre, ahol tapasztaltabb csapattársaink értékes tanácsokkal láthatnak el minket, így nem csak gyorsabban fejlődhetünk, de akár új barátokra is tehetünk szert.

Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Fitnesz trendek 2012-re

Az egészségért folytatott harc nem csak számunkra fontos, de rengeteg ember számára nyújt biztos megélhetést és mára hatalmas üzletággá fejlődött, ami igyekszik figyelni a fogyasztói igényekre és kiszolgálni a legújabb trendeket. Ennek köszönhetően folyamatosan változásban van, azonban néhány dolog megjósolható előre. Erre teszünk most kísérletet.

Erősödik a harc az elhízás ellen

Globálisan is igaz, de hazánkra különösen jellemző, hogy egyre nagyobb gondot okoz a társadalom elhízottsága. 2012-ben az ez elleni küzdelem egyre fontosabbá válását várjuk minden szinten. Ez a teljes fitnesz iparágra nagyobb figyelmet fog irányítani, így az edzőtermek, diétaprogramok, személyi tanácsadók, nagyobb érdeklődésre, bevételekre számíthatnak.

Divatdiéták bukása

Egyre többen ébrednek rá, hogy az évszakonként változó gyors fogyást ígérő divatdiéták hosszútávon nem célravezetőek és inkább életmódjuk lényegi megváltoztatására fognak törekedni. A jövő szlogenje a 'Lassan de biztosan!'

A technológia térnyerése

Ahogy mindennapi életünk bármely egyéb területén, a napi testmozgásunk szervezésében és mikéntjében, illetve az egészséges táplálkozás betartásában is egyre nagyobb szerepet fognak vállalni a digitális megoldások. Okostelefonokra letölthető 'életvezetési' alkalmazások már most is bőven akadnak, azonban a technológia egyre elérhetőbbé válásával ezek is egyre elterjedtebbek, profibbak és használhatóbbak, ezáltal egyre többet használtak lesznek.

High-tech edzőtermek

Bár a gazdasági környezet nem kedvez az edzőtermek komoly befektetéseinek a magyar termekben is egyre elterjedtebbek lesznek a csúcstechnológiás edzőgépek. A tengerentúlon ma már a tévé és zenelejátszó nélküli edzőgépek számítanak ritkaságnak, így mi is ezek megjelenésére és elterjedésére számítunk. Ezzel párhuzamosan a kisebb fitnesztermek könnyen kihullhatnak a versenyből ezzel egyre nagyobb teret engedve a nagy edzőterem-láncok terjedésének.

Személyre szabott programok

Nem csak a gépek, de az azokon végzett munka mikéntjének változását is várjuk. Az általános programok mellett egyre fontosabbá vállnak a személyre szabott önálló edzéstervek, amikben persze az egyre elismertebb személyi edzőknek is hatalmas szerep jut.

Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

1 Tovább

Hova menjünk síelni?

A síelés (és snowboardozás) kétség kívül a legnépszerűbb téli sportok közé tartoznak. Annak ellenére és több tízezer magyar vág neki a havas lejtőknek, hogy hazánk nem éppen a legszerencsésebb helyen fekszik ennek a sportnak az űzése szempontjából. Sízős sorozatunk első részében, most nagy vonalakban átvesszük mely országot, mit nyújthatnak a csúszni vágyóknak.

Ausztria

Ausztria síparadicsomai tűnhetnek a legkézenfekvőbb megoldásnak. Számtalan síterepe a világ legfejlettebbjei közé tartoznak, ahol a pályákat legmodernebb gépekkel tartják karban és a sportolókat legkényelmesebb és gyorsabb liftek szállítják. Ez persze az árukon is meglátszik. 5-napos bérletet főszezonban ritkán találunk 150 € alatt. Ugyanakkor számos, magyarok körében népszerű rendszer, mint Murau, vagy Semmering pár óra alatt is könnyedén elérhető, így akár egy hosszú hétvégére is kiruccanhatunk.

Szlovákia

Északi szomszédunk a Tátrának köszönhetően több látogatásra érdemes sítereppel is rendelkezik. Természetesen elsősorban Chopokra és Donovalyra gondolunk, amik bár eltörpülnek más országok pályái mellett, mégis érdemes számításba venni őket. Itt egy ötnapos bérletet már 100 €-tól is beszerezhetünk, ráadásul az útiköltségen is sokat spórolhatunk, hisz mindkét említett síterep bőven 300 km-en belül van Budapesthez képest.

Szlovénia

A szlovén pályák árban, fejlettségben és távolságban egyaránt az osztrák és szlovák síterepek közt helyezkednek el, éppen ezért a magyar síelők körében kevésbé népszerűek.

Olaszország

Az olasz pályák rendkívül jól fejlettek, többnyire ülős vagy kabinos liftekkel, gyorsan juthatunk fel a csúcsra. Ennek megfelelően az akár több száz kilométeres pályarendszerek kellően gondozottak. Egyetlen hátrányuk, hogy az osztrák síterepek többségénél valamivel távolabb helyezkednek el, azonban egyes helyeken tiszta időben akár a tengert is láthatjuk!

Franciaország

A Alpok nyugati felének síterepei árban és méretben verhetetlenek. A pályák összhossza több helyen a 400 km-t is meghaladja, mindezt többnyire 2000 méter körüli, sokszor azt is meghaladó magasságon, így a rendszerek rendkívül hóbiztosak. Bár a korszerű liftek kerültek kiépítésre ezek gyakran nem szolgának minden létező kényelmi funkcióval. Ennek és a síturisták tömegeit befogadni képes apartmanházak kedvező árainak köszönhetően Franciaországba időponttól függően már akár 60 ezer forintért is szerveznek buszos utakat, ahol ez az összeg magába foglalja a szállást, a bérletet és az útiköltséget is. A roppant kedvező árral szemben két negatívum sorolható fel: a kijutáshoz egy embert-próbáló 20 óra körüli buszutat kell lebirkóznunk (majd vissza még egyszer) illetve, hogy az utak éppen emiatt hosszúnak mondhatók, általában péntek estétől a következő vasárnap reggeléig tartanak, ami munkából vagy iskolából, egyetemről való kimaradás miatt okozhat gondot.

Magyarország

A végére hagytuk a legegyszerűbbnek tűnő megoldást, a magyar síterepeket. Bár, mint tudjuk országunk adottságai nem épp ideálisak, itthon is van mód a síelésre. Pár száz méter hosszú, húzóliftes pályákat Dobogókőtől, a Galyatetőn át a Kékesig több helyen is találunk, azonban a pár éve megnyílt eplényi síterepen már ülős lifttel is találkozhatunk. Bár kétségtelen, hogy egy profi síelő igényeit hosszú távon ezek a pályák nem tudják kielégíteni, egy fél napot bárki kellemesen eltölthet rajtuk, kezdőknek pedig ideális terepet nyújtanak a magyar lejtők.

0 Tovább

Pörögj rá a jégre! Gyorskorcsolya EB Budapesten

Bár a komoly fagyok még talán valamivel odébb vannak, így is van oka örülni a téli sportok szerelmeseinek: a héten jelentették be, hogy Budapest rendezheti a 2012 januárjában zajló gyorskorcsolya EB-t!

Ahogy a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elmondta, ennek az eseménynek nem csak a sport de a város- és országimázs szempontjából is kiemelkedő szerepe van. Annál is inkább, hiszen a versenyt a frissen felújított Városligeti Műjégpályán rendezik meg, ami immár a legmodernebb technológiákkal felvértezve, de a gyönyörű századfordulós stílusjegyeket megtartva továbbra is kiválóan illeszkedik majd a Hősök Tere környezetébe.

 

A Korcsolyázó Szövetség elmondása szerint ráadásul a rendezvényen nem csak a profik kapnak szerepet, de az izgalmas futamokkal és különleges kiegészítőprogramokkal egy igazi családbarát eseményt szeretnének megvalósítani, ami még szélesebb körben népszerűsíti a korcsolyázást.

 

És ugyan januárig, még hátra van pár hónap, ezt nem feltétlenül kell kivárni. A Műjégpálya a nagyközönség előtt is hamarosan megnyitja kapuit! Ekkor pedig elővehetjük a már hónapok óta porosodó korcsolyánkat, kicsit kicsinosíthatjuk és irány a jég! Hiszen a korcsolyázás nem csak remek mozgásforma, amire télen különösen nagy szükségünk van, de remek szórakozás is! A csípős hidegben elsétálni a kisföldalattitól a bejáratig, útközben esetleg venni egy zacskó frissen sült gesztenyét az árusoktól, átverekedni magunkat az öltözőkön, majd végre a hatalmas pályán suhanni néhány kört a gyakran nagy tömeg ellenére is remek kikapcsolódás!

 

0 Tovább

Pörögj fel!

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek