Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Eddzük-e bőrünk a nyári napfényre?

Ha az elmúlt egy-két borongós nap nem is feltétlenül lobbantotta lángra bennünk a nyári hangulatot, tagadhatatlan, hogy rohamosan érkeznek a verőfényes kánikulai napok. Ennek nem a megemelkedett hőmérséklet az egyetlen velejárója, hanem a gyakran extrém módon megnőtt UV sugárzás is, amire mindenképp fel kell készülnünk, ha egészségesek akarunk maradni.

Az elmúlt évtizedekben egyre elterjedtebbekké és keresettebbekké váltak a magas minőséget nyújtó szerek, melyek bőrünket óvják az akár halálos megbetegedéseket is okozni képes sugaraktól. Ennek ellenére hazánkban is egyre gyakoribbak a bőrrák különböző típusai okozta halálesetek és az egyéb, UV sugárzás okozta megbetegedések. Még mindig sok ugyanis a széles körben elterjed tévhit a napozás körül, amik sokat árthatnak egészségünknek. Mi most az egyik leggyakoribbat szeretnék szétoszlatni.

Barnuljunk előre?

Sokan úgy gondolják, hogy ha még a késő tavaszi hetek gyengébb napsugárzásban (és legyünk őszinték, a fürdőruhaszezon beköszönte előtt...) magukra szednek egy kis barnaságot, az később, az igazán erős napsugarak érkezésekor majd kellő védelmet nyújt a bőrük számára.

A modern kutatások legújabb eredményeit és a bőrgyógyászok évtizedes tapasztalatait figyelembe véve azonban úgy tűnik ez az állítás egész egyszerűen nem igaz.

A barna bőr nem véd

A valóság ezzel szemben, hogy egy enyhe barnaság, mindössze alig 2-3 faktoros fényvédelmet nyújt a bőrünknek, ami lássuk be szinte semmisnek tekinthető, hiszen a boltokban alig kapni 15 faktorosnál gyengébb krémeket, a bőrgyógyászok pedig egyenesen a 30 felettieket ajáénlják.

A szolárium sem készít fel

Nem csak kora nyári, de a szoláriumokban szerzett csokiszín sem segít a fent vázolt problémán. A gépek speciális fénycsövei által kibocsátott UVA sugarak ugyanis még mélyebbre hatolnak a bőrben, és nincs rá semmiféle bizonyíték, hogy kevésbé lennének károsak, mint a a Nap természetes fényei.

Mi tehát a teendő?

Egy életre felejtsük el, hogy bőrünket még a nyár előtt felkészíthetjük a barnulásra. A bőrünk kellő védelméről akkor kell gondoskodnunk, amikor az a veszélynek közvetlenül van kitéve. Fedetlen testrészeinken, ne csak strandon, hanem mindig használjuk kellő védelmet nyújtó, magas faktorú napkrémet. A nyári hónapokban figyeljük az időjárás-jelentésekkor közölt UV jelentést is, és ezeket vegyük is figyelembe.

És a legfontosabb, már szinte közhelynek hangzó, de vitathatatlanul igaz jó tanács délelőtt 11 és 3 között ne tegyük ki magunkat a feltétlenül szükségesnél több napfénynek.


Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

4 Tovább

Ropogós citromos halszeletek

A szakemberek nem győzik eleget hangsúlyozni, mi is sokszor leírtuk már, hogy a halak fogyasztása mennyivel egészségesebb a szárnyasokénál, a négylábú háziállatokról nem is beszélve. Magyarországon ez a téma azonban még nagyobb hangsúlyt kéne, hogy kapjon hiszen idehaza az egy főre jutó éves halfogyasztás csak töredéke az európai átlagnak, ráadásul ennek nagy részét is karácsonykor habzsoljuk be. Szintén gondot jelent, hogy a hal egy igazán megosztó étel, sokan a közelébe mennek, a gyerekek nagy része pedig azonnal a tányérja szélére tolja a nem kívánatos halfalatokat. Ezen kívánunk segíteni az alábbi recepttel, amit minden gyerek örömmel fog ropogtatni.

Hozzávalók

  • ½ kg tengeri halfilé
  • 2 bögre Kellogg's Corn Flakes
  • ½ kk. citromhéj
  • ½ kk. só
  • ¼. kk tárkony
  • 1/8 kk. bors
  • ¼ bögre petrezselyem
  • 2 tojás
  • 2 közepes citrom



Elkészítés:

A halszeleteket jól mossuk meg majd alaposan csöpögtessük le.

A Kukoricapelyhez keverjük el a citromhéjjal, sóval, tárkonnyal, borssal és a petrezselyemmel. Természetesen ételünk annál ízletesebb lesz minél több friss alapanyagot használunk hozzá. Citromra egyébként is szükségünk van, így alaposan megmosott héját le is reszelhetjük és a friss petrezselyem beszerzésével sem lehet gondunk. A tárkony egy fokkal nehezebb dió, sok helyen kapható élő fűszernövény, ami kiültetve akár egész nyáron elláthat minket ízletes leveleivel.

A tojásokat törjük fel és válasszuk el a sárgáját és fehérjét. Most csak ez utóbbira lesz szükségünk. Mártsuk bele a halat majd alaposan hempergessük meg a kukoricapelyhes morzsában.

Az így bepanírozott halszeleteket egy rétegben fektessük sütőpapírral lefedett tepsibe és süssük 190°C-ra előmelegített sütőben 25-30 percig. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban egy villával ellenőrizhetjük, hogy elkészült-e a hal: ha igen könnyedén szétnyomható, húsának rostjai rétegesen válnak el egymástól.

A kész halat tálaljuk vékonyra vágott citromkarikákkal vagy készítsünk hozzá friss joghurtos mártogatóst egy csepp mézzel és mustárral.

Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább
12
»

Pörögj fel!

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek