Most, hogy a hétvégétől igazi nyáreleji időjárásra készülhetünk megnő a kullancscsípések veszélye is. Bár járni egy nagyot a közeli erdőben roppant egészséges és felpezsdítő élmény itt sem feledkezhetünk meg teljesen egészségünk védelméről. Sőt, a kullancsok a közhiedelemmel ellentétben nem a sűrű erdők lakói, hanem a talaj közeli növényzetet szeretik igazán. Ez még komolyabb veszélyt jelent ránk nézve, hiszen akár otthon, a saját kertünkben is támadhatna a kis vérszívók. Már pedig a kullancscsípések komoly veszélyt rejtenek magukban, hiszen az állatok terjeszthetik az agyhártyagyulladást és a lyme-kórt is. És bár az első ellen létezik védőoltás, mivel ez több emlékeztető injekcióból áll, időben kell gondolni a beadására.

Védekezzünk!

Persze nem vagyunk tehetetlenek a csípésekkel szemben, és mint mindig, most is jobb félni, mint megijedni. A legfontosabb, hogy a kullancsok által sűrűn lakott helyen járunk húzzunk hosszú ujjú, bő ruhát, esetleg tűrjük be derekunk és nadrágszárunk a zokniba. Ezzel minimalizálhatjuk azon helyek számát, ahol a paraziták a bőrünkhöz férkőzhetnek. A kullancsok legkedveltebb helyei a lágy bőrű védett testrészek, mint a végtaghajlatok, a nyak környéke, a fül mögötti rész, illetve a hajjal borított fejbőr. Ha kirándulni, piknikezni, vagy csak a kertben heverészni voltunk ezeket a területeket mindig alaposan vizsgáljuk át!

A szinte minden kisboltban kapható rovarirtó szerek is hatásosnak bizonyulnak ha megfelelően alkalmazzuk őket. Ne csak bőrünket, de ruhákat is fújjuk, vagy kenjünk be velük. Figyelmesen olvassuk el a használati utasítást és ne spóroljunk az előírtak szerint 3-4 óránként ismételni. Bár ezen szerek illata nem hasonlítható össze egy francia parfümével, az elmúlt évek alatt sokat javultak, így egy ismerkedős kerti-parti alkalmával is nyugodtan használhatjuk őket.

Ha megtörtént a baj

Ha megtörtént a baj, és kullancsot találtunk magunkban vagy gyermekünkben sem kell kétségbe esni. Fontos azonban, hogy minél gyorsabb eltávolítsuk testünkből, hiszen az idő előrehaladtával rohamosan nő a fertőzés veszélye. Felejtsük el a régi praktikákat, az olaj, alkohol, vietnami kenőcs mind csak ront a helyzeten. Ezek a módszerek a kullancs megfullasztásából indulnak ki, azonban ekkor az állat 'öklendezni' kezd, és így még több fertőző anyagot juttat a szervezetbe. Ugyanezen oknál fogva ne nyomkodjuk potrohát és mozgassuk minél kevesebbet.

Eltávolítására egy otthoni csipesz vagy patikában beszerezhető kullancscsipesz, vagy -kanál a legalkalmasabb. Ezzel ragadjuk meg a bőrünkhöz minél közelebb, a potrohát sértetlenül hagyva és egy határozott mozdulattal húzzuk ki. Nincs tragédia ha a feje bennszakad, ezt ne piszkáljuk szervezetünk hamarosan kilöki magából. A sebet kezeljük gyulladáscsökkentővel, és fertőtlenítsük.

A csípés után

A kullancs tetemét elküldhetjük bevizsgálásra, ahol megállapíthatják, hogy fertőzött volt-e. Ezt azonban nem minden szakember tanácsolja, mert bár kullancsok jelentős része hordozza a betegségeket, csak az esetek töredékében fertőzik meg ezzel áldozatukat. Így ahelyett, hogy jól magunkra ijesztenénk célszerűbb különösen nagy gonddal figyelni a csípés helyét. Egy kis bőrpír teljesen normális, ha azonban a folt növekedni kezd majd a közepe kifehéredik azonnal forduljunk orvoshoz, hiszen ez a lyme-kór tünete lehet. Ha a csípést követő 2-3 héten belül influenza jellegű panaszaink - izomfájdalom, fejfájás, láz, rossz közérzet – jelentkeznek szintén ne legyünk restek a lehető leghamarabb orvoshoz fordulni.


Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!