Nemzeti konyháktól, fogásoktól és receptektől függetlenül, a só évszázadok óta az emberiség egyik legtöbbet használt 'fűszere' Legyen az tengeri- vagy kősó, ez az ami egészen biztos egy konyhából sem hiányozhat, ahogy erre a magyar nyelvben számos szólás és közmondás is utal. Egyszóval a só megkerülhetetlen. Azonban az elmúlt évtizedek tudományos kutatásai sorra bizonyítják, hogy bár egy bizonyos mértékben, a só valóban elengedhetetlen az egészséges izom és idegműködéshez, valamint a vérnyomás szabályzásában is fontos szerepe van, ha túl sokat fogyasztunk belőle az roppant káros is lehet. Többségünk pedig túl sokat fogyaszt!
Amikor sóról beszélünk, azalatt valójában legfontosabb összetevőjét, a nátriumot értjük. Egy átlagos felnőttnek körülbelül napi 1500-2300 mg nátriumra van szüksége, amit durván egy kiskanál étkezési só bőven fedez. Ha hosszútávon sófogyasztásunk meghaladja a napi ajánlott mennyiséget, az magas vérnyomáshoz és végül szív- és érrendszeri panaszok megjelenéséhez vezethet.
Adódik a kérdés tehát, hogy hogyan csökkenthetjük napi sóadagunkat úgy, hogy receptjeinket és ízlésünket ne kelljen túlságosan átformálni? Mi most ehhez nyújtunk egy kis segítséget.
Kerüljük a készételeket
Az áruházakban készen megvehető, melegítés után fogyasztható készételek, és a gyorséttermek receptjei rendszerint igazán nagyvonalúan bánnak a sóval. Ha ezeket elkerüljük máris sokat tettünk, hiszen ha magunknak főzünk nagyobb kontrollunk marad a hozzávalók adagolása fölött.
Csökkentett sótartalom?
Ne feledjük, hogy a nagy élelmiszermárkák követik a trendeket. Ahogy egyre többen figyelnek napi sófogyasztásukra a különböző készítményeknek egyre nagyobb arányban jelennek meg 'csökkentett sótartalmú' változatai. Azonban a csökkentett tartalom nem jelenti, hogy a készítmény sómentes, hiszen gyakran még így is napi adagunk sokszorosát tartalmazzák. Ne hagyjuk magunkat félrevezeti, és vegyük a fáradságot, hogy a hangzatos és látványos feliratok mellett az apró betűs rész t is elolvassuk.
Öblítsünk főzés előtt!
Az előre főzött vagy hőkezelt zöldségek, mint a szemezett konzervkukorica, bébirépa, borsó és társaik többnyire sós lében állnak a konzervekben. Fogyasztás előtt ne csak csepegtessük, de öblítsük is le őket, így a fölösleges hozzáadott sótartalom jelentő részétől megszabadulhatunk.
Főzés után szórjunk
Bár ez a tipp sok fogásnál nem kivitelezhető, ahol lehet alkalmazzuk! Főzés közben csak minimális sót adjunk az ételhez, majd csak tálaláskor vegyük elő a sószórót. Így mindenki saját ízlésének megfelelően ízesítheti ételét. Arról nem is beszélve, hogy sokunk reflexből minden ételt megsóz, még mielőtt kóstolná...
Utolsó kommentek