Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

6 ok amiért a csokoládé egészséges!

Valentin nap közeledtével egyre többen kezdenek gondolkodni azon, milyen ajándékkal is lepjék meg kedvesüket. Legtöbbször a virág és a csokoládé jön szó, és míg előbbinek nem kell egészségügyi hatásairól beszélnünk (ritkán faljuk fel a csokrot ;)), addig utóbbi körül érdemes eloszlatni azt a tévhitet, miszerint a csokoládé minden körülmények közt az ember, főleg a diétázó legnagyobb ellensége lenne. Mert bizony, a sokak által átkozott és a konyhából száműzött csokoládé, ha jó minőségűt és mértékkel fogyasztjuk kimondottan egészséges is lehet. Persze nem csak diétázóknak és a testükre gondosan ügyelőknek lehetnek hasznosak az alábbi információk, de a fanatikus édesszájúak is új érveket kapnak kezükbe, ha ízlésbeli vitákba kavarodnának valakivel.

Antioxidánsok tömkelege

A Csokoládé, különösen a magas kakaótartalmú fekete csokik, nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidánsokat és gyógyhatású flavonoidokat, melyek számos betegség leküzdésében és megelőzésében játszanak komoly szerepet. A legtöbb gyógynövény a bennük található flavonoidoknak köszönheti előnyös hatását.

Óvja a szívet

A 70%, vagy afölötti kakaótartalommal bíró csokoládék enyhe véralvadásgátló hatásukon keresztül segítenek megelőzni a szív- és érrendszeri problémákat, azonban ez nem mondható el a tejcsokoládékról. A tej ugyanis meggátolja a szervezetet, hogy az előbbi leírt hatásban szerepet játszó polifenolokat felszívja.

Kisimítja a bőrt

A csoki nem csak az egyre divatosabb organikus anyagokból készült kozmetikai termékekben, de elfogyasztva is segít megőrizni bőrünk fiatalságát, feszességét.

Fájdalmat csillapít

A csokoládéban lévő anyagok beindítják szervezetünk boldogsághormon termelését. Az így felszabadult endorfin és egyéb hormonoknak többek közt fájdalomcsillapító hatása is van.

Segít leküzdeni a menstruációs panaszokat

Nem véletlenül vágynak a nők bizonyos ételekre a hónap adott szakában. Testük pontosan tudja, hogy mire van szükségük, és ezek közé tartozik a csokoládé is. Ennek magas magnézium tartalma jó hatással van a feszült idegekre. Ráadásul a csokoládé a nyugtató hatású endorfinok termelését is beindítja, így segítve át a nehéz napokon. Persze ezzel is óvatosan kell bánni! A sok cukor, és a kakaóban található koffein ingerülté is tehet.


Koleszterin ellen is hatna?

Egyes kutatások szerint, a fekete csokoládéban található flavonoidok, ha rendszeresen és kis mértékben fogyasztják őket még a koleszterinszint csökkentésében is segíthetnek. Bár a kutatás eredményeit többen is megerősítették, érdemes megemlíteni, hogy azt a Mars csokoládét is gyártó Élelmiszer-óriás finanszírozta.

Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Marokkói csirkeragu kukoricapelyhes kuszkusszal

Most, hogy már bő két hónapja tart a téli szürkeség, ráadásul a hétvégén érkezik az igazán kemény fagy és hóesés azt gondoltuk egy igazán színes és fűszeres marokkói recepttel elrepítünk titeket, ha csak egy vacsora erejéig, is a Földközi tenger partjára. Az élénk színű fűszerek látványa, a fokhagyma és a fahéj illatának egzotikus keveredése, kukoricapelyhes kuszkusz roppanása, az ízek harmóniájáról nem is beszélve, minden érzékszervünket elkényeztetik.

Hozzávalók:

  • 2 bögre hús alaplé
  • 2/3 bögre kuszkusz
  • 6 magozott, félbevágott datolya
  • 60 dkg csirkemellfilé
  • 6 szál újhagyma
  • 3 gerezd apróra vágott fokhagyma
  • 1 ek. olaj
  • 1 tk. római kömény
  • 1 tk. fűszerpaprika
  • ½ tk. kurkuma
  • ¼ tk. fahéj
  • 2 bögre hosszában félbevágott bébirépa
  • bő fél zacskó fagyasztott spenót, felolvasztva, jól lecsöpögtetve
  • 1,25 bögre kukoricapehely

Elkészítés:

Egy közepes méretű edényben forraljuk fel az alaplé felét, majd keverjük bele a kuszkuszt és a datolyát és vegyük le a tűzről. Lefedve hagyjuk állni legalább öt percig, vagy amíg a kuszkusz fel nem szívta az összes folyadékot.

Ezalatt hozzáláthatunk a ragu elkészítéséhez. Pár csepp olajon pároljuk meg a csíkokra vágott csirkét, a hagymát és fokhagymát, amíg a hús meg nem puul. Ekkor adjuk hozzá a fűszereket: a köményt, a paprikát, fahéjat és a kurkumát. Ha ezeket elkevertük jöhet a bébirépa és a maradék leves is. Ezzel együtt, immár lassú tűzön forraljuk az egészet újabb 1 percig és el is készültünk.

A kiolvasztott, alaposan lecsepegtetett és kinyomkodott spenótot (persze ha lakalmunk van rá használhatunk frisset is) valamint a kukoricapelyhet keverjük az eddig állni hagyott kuszkuszhoz és azonnal tálaljuk.

Megjegyzés: A kukoricapelyhes kuszkusz csak frissen finom, ráadásul tényleg 5 perc alatt elkészíthető, így nem érdemes egyszerre túl nagy adagot főzni!

Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

6 ropogós snack – diétázóknak is!

A diétázás egyik legidegesítőbb és nehezebb része, hogy otthon a tévé előtt ülve vagy barátokkal beszélgetve nem markolhatunk a többiek által olyan jóízűen ropogtatott pereces, sós mogyorós és kitudja még milyen bűnös finomságokat tartalmazó tálkákba. Bár ez valóban nem tanácsos, nekünk sem kell minden földi élvezettől megfosztani magunkat. Jöjjön pár ropogós finomság, amit nyugodt szívvel fogyaszthatunk, sőt még nem diétázó ismerőseinknek is ízleni fog.

Zöldségchips

Ma már a krumplin kívül számos zöldségből készítenek chipseket, amit ráadásul, lévén diétás finomságokról szó, a legtöbbször nem olajban sütnek ki és utólag sem sózzák. A cékla, a sárgarépa és társaik a krumplihoz hasonlóan, azonban annál lényegesen egészségesebben roppan a szánkban.

Pörkölt csicseriborsó

Ehhez már nem elég feltépni egy zacskót, de a finom végeredmény igazán megér 5 perc munkát. A konzerv csicseriborsót csöpögtessük le, majd a maradék nedvességet is itassuk fel konyharuhával vagy papírötlővel. Az így megszárított bogyócskákat forgassuk meg pár csepp extra szűz olívaolajban, enyhén sózzuk, fűszerezzünk ízlésünk szerint, mondjuk oregánóval, vagy akár egy kis chilivel és citrommal, majd egy tepsibe szórva dugjuk 200 °C-os sütőbe míg finom ropogós nem lesz. Ha ropihabzsoló barátaink eddig csak nevettek rajtunk, most majd szemlesütve nyalják meg mind a tíz ujjukat...

Ropogós cukorborsó

Bizony cukorborsót ropogtatni is roppant finom és remekül passzol a mozizós hangulathoz. Ha igazán ínyencek vagyunk mártogassuk mikróban megolvasztott zsírszegény kecskesajtba. Isteni!

Töltött endívia

Az endívia még itthon kevésbé ismert salátaféle, melynek merev tartású ropogós leveleit mindenféle finomsággal megtölthetjük. Ezt érdemes észben tartani, mert nem csak magányos tévénézős estéken szolgál remek étekül, de akár egy elegáns vendégségben is látványos és ízletes előételeket lehet tálalni, ebben az ehető kis 'tálkában'. Apróra vágott balzsamecetes körtével például igazén különleges ízkombinációt alkot.

Egyszerű salsa

Egy egyszerű de finom salsát gyakorlatilag bármiből készíthetünk, az egyik legfinomabb mégis a paradicsom, uborka, színes kaliforniai paprika és hagyma (ha lehet használjunk vörös helyett édes fehéret) apróra vágott keverékéből készült sűrű, darabos szós. Kétszersülttel, vagy a fentiek bármelyikével tunkolva kiváló párost alkotnak.

Bébirépa joghurtos szósszal

A végére hagytuk a kedvencünket. Ehhez a leturmixolt brokkolit, kaliforniai paprikákat és gyöngyhagymát görög joghurttal kell elkeverni. Az ízletes krém nem csak ízben zseniális, de látványra is gyönyörű, kiválóan harmonizál a bébirépa naranccsával.

Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

2 Tovább

Testünk nem felejt

Fiatalkori életmódunk és számos szokásunknak komoly hatása lehet jövőnkre. Itt persze nem tanulmányi eredményekre gondolunk, melyeknek hála megszerezhetjük álommunkánkat, hanem elsősorban egészségügyi következményekre. Bár az emberi test híres regenerálódó képességéről számos rossz szokás létezik, melyek gyakran csak évtizedekkel később éreztetik negatív mellékhatásaikat.

Dohányzás

Az első és legfontosabb ezek közül természetesen a dohányzás. Hiába teszi le valaki a cigit a 20-as éveiben, ha tinédzserkora óta füstölt, annak bizony évekkel később meglehet az ára. Magyarországon évente csaknem 30000 ember veszti életét a dohányzás okozta betegségekben.

Sok szexuális partner

Ha korábban sok szexuális partnerrel volt viszonyunk, és a nemi betegségeket mégis sikerült elkerülni igazán szerencsésnek mondhatjuk magunkat, azonban még nem úsztunk meg mindent. Kimutatták, hogy egy nőnek szexuális partnereinek számával egyenes arányban nő az esélye, hogy HPV vírussal fertőződjön meg, ami később jó eséllyel okozhat méhnyakrákot. Ma már szerencsére létezik HPV elleni védőoltás, így ha életmódunkon nem tudunk vagy akarunk változtatni, ezt még mindig kérhetjük orvosunktól.

Szennyezett levegő

Bizony a szmognak sem csak azonnal érezhető, de hosszú távú hatásai is vannak. Különösen káros ez gyerekkorban, hiszen ilyenkor tüdőnk kitettebb a légszennyezés okozta károknak. Az éveken át tartó káros hatások akár 25 %-kal is növelhetik esélyünket a tüdőrákra és közel olyan káros lehet, mint a közvetett dohányzás.

Túlzott napozás

Természetesen a nyári napon lenni, barnulás vagy egyszerűen játék céljából, roppant kellemes időtöltés, azonban ennek is meg lehet az ára. Különösen ha bőrünk rosszul viseli az UV sugarak bombázását, és gyakran leégünk/leégtünk. Minél többet napoztunk 18 éves korunk előtt, annál valószínűbb, hogy bőrünk idő előtt ráncosodni fog. Arról nem is beszélve, hogy a bőrrákra és melanomára való esélyünk is jelentősen megnő.

Túlzott alkoholfogyasztás

Ez a magyar társadalom dohányzás melletti igazi népbetegsége. Hiába hagyunk fel a rendszeres és jelentős ivászattal egyetemi éveink végén, ennek később is jelentkezhetnek hatásai. Növelheti esélyünket a szívrendszeri és keringési megbetegedésekre, diabéteszre és még a depresszióra is. Ezeknek valószínűségét azonban helyes táplálkozással jelentősen csökkenthetjük.

Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

7 tuti diétatrükk!

A legutóbbi bejegyzésünkben megírt leggyakrabban elkövetett diétázó hibák után most lássunk pár olyan tippet, amik valóban segítenek, és még be is lehet tartani őket!

Kezdjük reggelivel a napot!

A reggeli fontosságáról már sokat írtunk, azonban ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni. Ez az étkezés adja meg zsúfolt napunk számára a kellő löketet. Így ha reggel okosan eszünk az napközben számos fölöslegesen bevitt kalóriát spórolhat meg nekünk.

Csaljunk szemmel

Bár elsőre furának tűnik, a kisebb tányérok használata is segíthet leadni pár kilót. Ha egy hatalmas tányér közepére diétás miniadagot tálalunk, vizuálisan is kevesleni fogjuk az étel, esetleg attól függetlenül, hogy már jól laktunk. Arról nem is beszélve, hogy ha többször kell szednünk az ételből még van egy plusz alkalmunk végiggondolni kell-e a repeta.

Többet együnk otthon

Éttermek, kifőzdékben és gyorsbüfékben enni, nem csak drágább, mint otthon főzni, de gyakran egészségtelenebb is. Nem csak, hogy az üzemi konyhákra több olajhasználat a jellemző, de itt könnyeben is csábítanak el a fölös kalóriákat kínáló fogások. Arról nem is beszélve, hogy az éttermi adagok az elmúlt évtizedekben érezhetően megnőttek.

Apró bűn, nem bűn

Ha szigorú diétához kötjük magunkat, gyakran az élettől is elmehet a kedvünk... Ezt megelőzendő érdemes minden nap bűnözni egy egészen picit. Ezt azt jelenti, hogy egy durván 1300 kalóriás étrendbe nyugodtan belecsempészhetünk egy 90-100 kalóriányi bonbont, vagy bármilyen édes kis falatkát, hogy ezzel jutalmazzuk magunkat az egyébként egész nap betartott szigorú követelményekért.

Gyakrabban együnk keveset

Étkezések kihagyásával csak lelassítjuk anyagcserének, ami így a táplálékot zsírként kezdi elraktározni. Arról nem is beszélve, hogy a koplalás során leadott kilók azonnal visszajönnek, ha felhagyunk a diétánkkal, hiszen szervezetünk továbbra is az ínséges időkhöz alkalmazkodik. Ehelyett gyakrabban együnk, akár napi 5-6-szor is kis, de táplálék-dús adagokat.

A 80-20 szabály

Ha az idő 80 %-ában helyesen és jól táplálkozunk marad idő 20 %-nyi étkezési-kihágásra is. Persze ez nem jelenti azt, hogy hétvégente együk magunk teli olajban sült rántott húsokkal, de heti egy 'normál' étkezés vagy korsó sör nyugodtan belefér. Ez erőt fog adni, hogy utána megújult erővel folytassuk a diétát tovább.

Desszert helyett gyümölcsök

És itt persze nem arra gondolunk, hogy együnk egy kis meggykompótot a napi somlói galuska adagunkhoz. Hagyjuk el az édességet és együnk pár szem gyümölcsöt, vagy készítsünk gyümölcssalátát - ebbe akár a reggeli kávéhoz, teához használt édesítőből is tehetünk. Persze az apró bűnök szabálya itt is érvényesül. Ha nagy ritkán eljutunk egy szülinapra, egy szelet tortát nyugodtan megfelezhetünk valakivel.

Ha tetszett a cikk és szeretnél minden nap hasznos életmódtanácsokat és egészségtippeket kapni, kövess bennünket a Facebookon is!

0 Tovább

Pörögj fel!

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek