Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A diétázók 5 leggyakoribb hibája

Szinte valamennyien döntöttünk már úgy, hogy leadunk pár kilót. Ha a nagy elhatározást tettek is követik általában ismerősök, vagy internetes oldalak, fitneszprogramok tanácsait, receptjeit és alapelveit követjük. Azonban ezek sokszor számos téves állítást és módszert tartalmaznak, amikbe akarva-akaratlanul is beleesünk. Vegyük ezeket sorra!

A rossz ételek feketelistája

Szinte már közhely, persze ettől még nem igaz, hogy ami finom az káros, és ami egészséges az kevésbé esik jól. Azonban ha minden hizlalónak mondott kedvencünktől (csoki, sajtok, fagylalt, nassok, stb.) teljes mértékben elzárkózunk az nem ritkán súlyos hiányérzetet, akár enyhe depressziót is kiválthat. Bár kétségtelen, hogy ki lehet bírni ezek nélkül pár hétig, vagy akár hónapig, előbb-utóbb megtörünk és ekkor fékezhetetlenül elkezdjük magunkba tömni az áhított étkeket. Ez sokkal károsabb lehet, mintha folyamatosan megengedünk magunknak egy-egy kis mértékletes bűnözést.

Étkezések kihagyása

Az egyes étkezések teljes kihagyása sokak számára jó ötletnek tűnhet, azonban a szakemberek szerint csak gondunk lehet a módszerrel. Ilyenkor ugyanis emésztésünk és anyagcserénk lelassul, aminek következményeként szervezetünk az egyéb étkezésekből származó tápanyagot zsírként kezd elraktározni. Sokkal hatásosabb, ha rendszeresen eszünk, akár 3 óránként kis adagokat, így szervezetünk a biztos táplálékforrás tudatában elkezdi leadni a felesleget.

A testmozgás egyhangúsága

Ha minden nap mozgunk már megtettük az első lépést, azonban itt is vannak szempontok amiket érdemes figyelembe venni. Bármilyen jó fitneszprogramot állítottunk is össze, azt napról napra ugyanúgy megismételni, nem csak unalmas, de elkedvetlenítő hatású is. Akár minden nap is is csinálhatunk másfajta mozgásformát, de minimum a gyakorlatokat érdemes változtatni. Koncentrálhatunk például minden nap más testrészünkre.

Slágerdiéták követése

Minden évnek, de gyakran évszaknak is megvannak az aktuális slágerdiétái. Ezek, a gyakran celebekkel hirdetett, legdivatosabb programok fix időtartamra szólnak és gyakran különleges étrendet állítanak össze számunkra, melyekhez persze sajátmárkás étrend-kiegészítőket vetetnek velünk. A baj, hogy ezekkel a legkönnyebb a jojó-effektus csapdájába esni, ugyanis semmilyen szinten nem veszik figyelembe saját szervezetünk személyre szabott igényeit, és mivel adott időszakra szólnak, a program végeztével gyakran napok alatt visszaszedhetjük a leadott kilókat. Válasszunk inkább olyan diétákat melyek összeegyeztethetők jelenlegi életvitelünkkel, ezeket azután is folytathatjuk, hogy az adott kilókat leadtuk.

Teljes táplálékcsoportok kizárása

Sokan teljesen megfosztják magukat egyes táplálékcsoportoktól, többnyire a szénhidráttól. Ezzel azonban azt a nemkívánatos mellékhatást is elérhetjük, hogy szervezetünket az egészséges anyagcseréhez szükséges tápanyagoktól zárjuk el. A szénhidrátokban, mint a teljes kiőrlésű gabonák, és hüvelyesek, számos olyan elemi rost van, amik nélkülözhetetlenek szervezetünkben felhalmozott zsír- és koleszterinfelesleg, valamint a méreganyagok eltávolítása szempontjából.

0 Tovább

Fogadalmak fogságában

Újévi fogadalmat szinte mindenki tett már, és legalább ennyien szegték is meg már azokat. Szinte teljesen mindegy, hogy milyen nagy elhatározásunkat akarjuk véghezvinni, fogyni akarunk, többet, sportolni, vagy regényt írni, a fogadalmak beváltásával általában ugyanazon okok miatt hagyunk fel. Vegyük hát ezeket sorra, és nézzük meg hogyan kerülhetjük el őket!

Hullámzó lelkesedés

A leggyakoribb ok amiért az emberek felhagynak terveikkel, hogy elveszítik lelkesedésüket a kitűzött cél iránt. Ám ez a helyzet nem olyan fekete-fehér mint elsőre látszik. Bármilyen tervet is tűzünk ki magunk elé, azért lehetetlenség heteken, vagy akár hónapokon keresztül változatlanul rajongani. A fontos, hogy a pillanatnyi elbizonytalanodások ne bátortalanítsanak el minket. Vegyünk erőt magunkon és haladjunk tovább a kijelölt úton, és elszántságunk szinte magától vissza fog térni!

Pénzhiány

A fogadalmak gyakran járnak anyagi terhekkel. Kezdve egy diétához szükséges jobb minőségű de gyakran drágább alapanyagoktól, az új sport vagy hobbi elsajátításához szükséges edzések vagy magántanárok áráig, a fogadalmak megterhelik pénztárcánkat. Ne feledjük, hogy bár gyakran ez a legnehezebb, de önmagunkba befektetni mindig megtérülő vállalkozás! Igyekezzünk időben és költségesség szerint is beosztani a szükséges kiadásokat, azokat apránként valósítsuk meg. Ha valóban fontos számunkra a kitűzött cél korábbi felesleges, vagy túlságosan is bőkezű kiadásainkból is lefaraghatunk, hogy álmunk megvalósítsuk.

Időszűke

A pénzhez hasonlóan, időnket is gyakran sokkal nehezebb magunkra fordítani, mint bármi vagy bárki egyébre. Azonban fontos, hogy céljaink megvalósításához egy kicsit magunkat helyezzük az előtérbe. Különóráink, edzéseink vagy bármilyen egyéb elfoglaltságunk időpontjait véssük a naptárba, mint egy lemondhatatlan és kihagyhatatlan orvosi vizsgálat vagy munkahelyi kötelesség időpontjait és többi elfoglaltságunkkal alkalmazkodjunk ehhez. Kérjük, sőt kötelezzük erre családunkat és munkatársainkat is, itt az ideje, hogy ők alkalmazkodjanak!

Energiahiány

Akármilyen fáradtak is vagyunk, szervezetünknek bizony vannak titkos tartalékai. Ha úgy érezzük nincs erőnk megtenni a következő ugrást, tegyünk csak egy apró lépést. Akármilyen kis erőfeszítést is teszünk a kitűzött cél elérésért, az sokkal többet segít, mintha azon sajnálkoznánk, hogy erre nem volt energiánk. Ha erőt veszünk magunkon, az pszichésen is megerősít, és újult erővel folytathatjuk tovább utunk.

Együtt könnyebb!

Akármilyen kilátástalanak is tűnik pillanatnyi helyzetünk, higgyük el, más is járt már ilyen cipőben. Sőt, nem csak hogy jártak, de ki is kecmeregtek belőle. Így ne féljünk tanácsot kérni, kollégáktól, barátoktól, vagy akár az internet megfelelő fórumain szakemberektől, vagy idegenektől. A személyes történetek és tanácsok minden általános igazságnál többet tudnak segíteni.

0 Tovább

Hova menjünk síelni?

A síelés (és snowboardozás) kétség kívül a legnépszerűbb téli sportok közé tartoznak. Annak ellenére és több tízezer magyar vág neki a havas lejtőknek, hogy hazánk nem éppen a legszerencsésebb helyen fekszik ennek a sportnak az űzése szempontjából. Sízős sorozatunk első részében, most nagy vonalakban átvesszük mely országot, mit nyújthatnak a csúszni vágyóknak.

Ausztria

Ausztria síparadicsomai tűnhetnek a legkézenfekvőbb megoldásnak. Számtalan síterepe a világ legfejlettebbjei közé tartoznak, ahol a pályákat legmodernebb gépekkel tartják karban és a sportolókat legkényelmesebb és gyorsabb liftek szállítják. Ez persze az árukon is meglátszik. 5-napos bérletet főszezonban ritkán találunk 150 € alatt. Ugyanakkor számos, magyarok körében népszerű rendszer, mint Murau, vagy Semmering pár óra alatt is könnyedén elérhető, így akár egy hosszú hétvégére is kiruccanhatunk.

Szlovákia

Északi szomszédunk a Tátrának köszönhetően több látogatásra érdemes sítereppel is rendelkezik. Természetesen elsősorban Chopokra és Donovalyra gondolunk, amik bár eltörpülnek más országok pályái mellett, mégis érdemes számításba venni őket. Itt egy ötnapos bérletet már 100 €-tól is beszerezhetünk, ráadásul az útiköltségen is sokat spórolhatunk, hisz mindkét említett síterep bőven 300 km-en belül van Budapesthez képest.

Szlovénia

A szlovén pályák árban, fejlettségben és távolságban egyaránt az osztrák és szlovák síterepek közt helyezkednek el, éppen ezért a magyar síelők körében kevésbé népszerűek.

Olaszország

Az olasz pályák rendkívül jól fejlettek, többnyire ülős vagy kabinos liftekkel, gyorsan juthatunk fel a csúcsra. Ennek megfelelően az akár több száz kilométeres pályarendszerek kellően gondozottak. Egyetlen hátrányuk, hogy az osztrák síterepek többségénél valamivel távolabb helyezkednek el, azonban egyes helyeken tiszta időben akár a tengert is láthatjuk!

Franciaország

A Alpok nyugati felének síterepei árban és méretben verhetetlenek. A pályák összhossza több helyen a 400 km-t is meghaladja, mindezt többnyire 2000 méter körüli, sokszor azt is meghaladó magasságon, így a rendszerek rendkívül hóbiztosak. Bár a korszerű liftek kerültek kiépítésre ezek gyakran nem szolgának minden létező kényelmi funkcióval. Ennek és a síturisták tömegeit befogadni képes apartmanházak kedvező árainak köszönhetően Franciaországba időponttól függően már akár 60 ezer forintért is szerveznek buszos utakat, ahol ez az összeg magába foglalja a szállást, a bérletet és az útiköltséget is. A roppant kedvező árral szemben két negatívum sorolható fel: a kijutáshoz egy embert-próbáló 20 óra körüli buszutat kell lebirkóznunk (majd vissza még egyszer) illetve, hogy az utak éppen emiatt hosszúnak mondhatók, általában péntek estétől a következő vasárnap reggeléig tartanak, ami munkából vagy iskolából, egyetemről való kimaradás miatt okozhat gondot.

Magyarország

A végére hagytuk a legegyszerűbbnek tűnő megoldást, a magyar síterepeket. Bár, mint tudjuk országunk adottságai nem épp ideálisak, itthon is van mód a síelésre. Pár száz méter hosszú, húzóliftes pályákat Dobogókőtől, a Galyatetőn át a Kékesig több helyen is találunk, azonban a pár éve megnyílt eplényi síterepen már ülős lifttel is találkozhatunk. Bár kétségtelen, hogy egy profi síelő igényeit hosszú távon ezek a pályák nem tudják kielégíteni, egy fél napot bárki kellemesen eltölthet rajtuk, kezdőknek pedig ideális terepet nyújtanak a magyar lejtők.

0 Tovább

Torokfájás – patika helyett irány a fűszeres!

Egyre inkább ismert az a vélemény miszerint a legtöbb betegségre és ezek tüneteire a patikákban kapható gyógyszerek mellett a házi praktikák is megoldást nyújthatnak. Számos ilyen házi recept örvend nagy népszerűségnek, ráadásul ezek közül sokat nem csak a szájbeszéd terjeszt, de tudományos kísérletekkel is sikerült bizonyítani hatásosságukat. És bár az is igaz, hogy legtöbbjükkel önmagában nem lehet kiváltani a gyógyszertárakban kapható készítményeket, alkalmazásuk ezeket remekül kiegészítheti. Ráadásul természetes alapanyagokról lévén szó a túladagolás vagy a kellemetlen mellékhatások veszélye elhanyagolható. Mi most az egyik legbosszantóbb téli panasz, a torokfájás megszüntetésére adunk pár tippet, és mondjuk el, miért is működnek olyan jól.

Méz, a teán túl

Azt szinte mindenki tudja, hogy a mézes tea, a nélkülözhetetlen folyadék-utánpótlás mellett a torokgyulladás kellemetlen tüneteit is enyhíti. Ezt a mézben található antibakteriális anyagoknak köszönhetjük, amik a természet eme ragadós mesterművének hála megtapadnak és gyógyító anyagokkal vonják be torkunk, nyelőcsövünk. Kevésbé ismert módszer, a mézzel való gargarizálás. Ehhez pár 2-3 kiskanál mézet kell egy pohár langyos vízben feloldani, majd az így készült folyadékkal gargarizálni, hogy a kellő hatást elérjük.

Sós gargarizálás

A méznél jóval kellemetlenebb, de talán még hatásosabb módszer a sóval történő gargarizálás. Ehhez 3-4 teáskanál sót oldjunk fel egy pohár langyos vízben, és 20-30 másodpercig tartsuk azt a szánkban. A só ekkor feloldja a nyálkahártyánkra rakódott váladékot, ezáltal segít kitisztítani torkunkat.

A borsmenta mindig segít

A borsmenta segít megtisztítani a légutakat, akár teánk gőzét lélegezzük be, akár azt melegen fogyasztjuk. Azonban esetleges kihűlése után is remekül alkalmazhatjuk, ha gargarizálunk vele. Ehhez a szokásosnál erősebb főzetet készítsünk, 2 filter is tehetünk egy csészébe amit legalább 4-5 percig hagyjunk ázni.

0 Tovább

Maradj talpon! - beteg gyerekkel is

Ha gyermekünk beteg, náthás vagy influenzás természetesen minden tőlünk telhetőt igyekszünk megtenni, hogy jobban legyen. Ez így is van rendjén, azonban ilyenkor sem szabad megfeledkezni magunkról, hiszen ha mi is ágynak dőlünk azzal senkinek sem lesz jobb, sőt! A következőkben szeretnénk pár tippet adni, amikkel nagyobb eséllyel kerülhetjük el, hogy megfertőzzön minket a kis ápoltunk.

Fő a megelőzés

Természetesen a legbiztosabb módszer a megelőzés. Az elmúlt években sokan sok szempontból vitatták az influenzaoltások szükségességét, biztonságosságát, azonban a kézzel fogható eredmények szerint még mindig ez a legjobb módja a betegség elkerülésének. Ha gyermekünket nem is szeretnénk az oltásnak kitenni, magunkat beoltathatjuk, hogy tudjunk segíteni ha szükség van ránk. Azonban nem szabad elfelejteni: az immunitás csak az oltás beadása után körülbelül két héttel alakul ki!

Óvatosan a tüsszögéssel!

Manapság, az illemkönyveknek megfelelően legtöbbünk, beleértve már az óvodáskorú gyerekeket is, a tenyerébe tüsszent köhög. Ez lehet, hogy megfelel az alapvető udvariassági szabályoknak, azonban a higiéniás elvárásoknak korántsem. Különösen influenzaszezonban nem. Tüsszentsünk inkább zsebkendőbe, vagy saját ing- vagy pulóverujjunk könyökébe, és tanítsuk erre gyermekünket is. A tenyerünkbe tüsszentett kórokozók ugyanis akár még több óráig is életképesek maradnak, ami alatt fertőzni is tudnak. Ráadásul ez legtöbb tárggyal, csappal, kilinccsel, evőeszközökkel érintkező testrészünk...

Nem lehet eleget kezet mosni

Mint az imént írtunk kezeinket folyamatosan tárgyak megérintésére, pakolásra és minden egyébre használjuk. Ez még nem lenne baj, de az így összeszedett kórokozókat számtalanszor akaratlanul és észrevétlenül érintjük szemünkhöz, szánkhoz, egyszóval arcunkhoz, ahol a legnagyobb a fertőzés veszélye. Így nem lehet elégszer hangsúlyozni a kézmosás fontosságát. Ahányszor csak segítünk gyermekünknek orrot-fújni, enni, vagy a játékait összepakolni igyekezzünk megmosni kezüket, hisz ezeken a tárgyakon mint ott lehetnek a rettegett vírusok.

Takarítsunk többet!

A rendszeres kézmosás mellett nem árthat gyakrabban tisztítani a sokat használt tárgyakat sem, ha beteg van a családban. A WC-lehúzó, a csap, a kilincsek mind ideális helyek a kórokozók számára, hogy azokon megbújva várhassák áldozatukat. Ezeket érdemes antibakteriális törlőkendővel de akár közönséges szappanos vízzel is megtisztítani. Ugyanilyen fontos persze a lakás levegőjének cseréje is, így még nagy hideg esetén is érdemes lehet naponta egy-két alkalommal szellőztetni.

Kerüljük a közelséget

Bár nehezünkre eshet, hogy beteg gyermekünket ne babusgassuk ezt igyekezzünk elkerülni, hiszen ha mi is lebetegszünk azzal senkinek sem segítünk. Természetesen nem kell mindig megtartani az egy lépés távolságot, de arcra puszi helyett egy öleléssel vagy meleg simogatással is kedveskedhetünk.

Figyeljünk magunkra is

Ha gyermekünk beteg előfordulhat, hogy egész éjjel fent kell maradnunk, vagy éppen napokon keresztül csak kihűlt falatot eszünk, egyszóval megfeledkezünk magunkról. Pedig ha egy beteg van a családban különösen fontos, hogy ügyeljünk a megfelelő táplálkozásra, folyadékbevitelre és kellő időt pihenjünk, különben még inkább ki leszünk téve a fertőzésnek.

0 Tovább

Pörögj fel!

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek